Studio Projektowe anyszkastudio.com

Yutori, Warszawa

Zanurzona w przyrodzie przestrzeń, oparta na japońskim koncepcie Yutori, to nowe miejsce na mapie Warszawy. Oferuje szerokie spektrum aktywności: jogę, warsztaty movement, zajęcia oddechowe, medytację oraz organizację eventów.

Projektując Yutori miałam za zadanie stworzyć przestrzeń, która odzwierciedla takie wartości jak natura, swoboda i rozwój. Yutori miało nieść wytchnienie, być tłem dla spotkań, w których dbamy o dobrostan, przepływ, podążamy za oddechem i uważnością.

Yutori, będące częścią projektu Przystań Warszawa, sąsiaduje z Portem Czerniakowskim, zajmuje 220 m² i jest dostępne przez cały rok.

Wchodząc do Yutori, trafiamy najpierw do ciemnego, wiśniowego holu, gdzie drzwi z symbolem koła intuicyjnie prowadzą nas do serca tego miejsca – spokojnej sali, której stonowana kolorystyka wprowadza harmonię i ukojenie. Kontrast między mrocznym wejściem a jasną przestrzenią sali został zaprojektowany celowo, by naturalnie kierować nasze kroki.

To moment, w którym architektura subtelnie podpowiada kolejne działania, tworząc płynną, niemal medytacyjną narrację przestrzeni.

Projektując Yutori postawiliśmy na naturalne materiały i surowce oraz współpracę z lokalnymi twórcami i rzemieślnikami.

Niezwykła tekstura i kolor podłogi to efekt zastosowania poddanych recyclingowi kakaowych łusek w naturalnym, mineralnym Marmoleum.

To nowatorskie nawierzchnie opracowane i produkowane z myślą o minimalizacji emisji dwutlenku węgla i komforcie użytkowników.

Zanurzona w przyrodzie przestrzeń, oparta na japońskim koncepcie Yutori, to nowe miejsce na mapie Warszawy. Oferuje szerokie spektrum aktywności: jogę, warsztaty movement, zajęcia oddechowe, medytację oraz organizację eventów.

W sali i szatni można podziwiać tradycyjne pająki łowickie, nawiązujące do folkloru Mazowsza. Są one częścią projektu Kalina, realizowanego przez Luizę Anyszkę i Dawida Stępnia.

W głównej sali pająk Plony – wykonany ze słomy przez artystę ludowego, symbolizuje obfitość i harmonię. Towarzyszy mu tradycyjny pająk Kalinka, którego kolorystyka subtelnie koresponduje z koncepcją całego projektu. Te elementy stanowią połączenie tradycji z nowoczesnym podejściem do aranżacji wnętrz.

Za oświetlenie odpowiada Aureola Studio. Dzięki koncepcji mieniących się kul przestrzeń można swobodnie reinterpretować, zmieniając natężenie i barwę światła, co pozwala kreować różne nastroje, dostosowane do charakteru wydarzeń.